Ustawa wdrażająca DAC7  już od 1 lipca 2024 r. nałoży nowe obowiązki na operatorów platfrom internetowych. Kontrole sprzedających przez internet już dzisiaj są prowadzone, ale DAC7 ułatwi – istotnie – fiskusowi dostęp do zagregowanych i uporządkowanych danych.

Ustawa wdrażająca dyrektywę, która nakłada na operatorów platform obowiązek przekazywania danych osób dokonujących za ich pośrednictwem transakcji została bez poprawek przyjęta przez Senat i czeka już tylko na podpis Prezydenta i opublikowanie. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od 1 lipca, a operatorzy platform będą mieli jeszcze kilka miesięcy na dopełnienie obowiązków – za 2023 i 2024 rok.

Już obecnie fiskus obserwuje działalność na portalach internetowych i korzystając z obowiązujących od dawna przepisów zbiera dane, na podstawie których może ustalić brak właściwego rozliczenia podatkowego transakcji zawieranych w internecie. Więcej o tym w komentarzu Agnieszki Wnuk dla red. Łukasza Zalewskiego z Business Insider Polska.

Fiskus już kontroluje sprzedawców online. Jesteś gotowy na zmiany? (businessinsider.com.pl)

Zapraszamy również do wcześniejszych komentarzy:

 

Nowe przepisy podatkowe dla sprzedawców internetowych (businessinsider.com.pl)

 

Od lipca podatki za e-handel po nowemu. OLX i Allegro tonują (dlahandlu.pl)

 

Sprzedaż przez internet a podatek. Przekazanie fiskusowi danych nie oznacza obowiązku zapłaty – Bankier.pl

 

Ekspertka: przekazanie fiskusowi danych o sprzedającym przez internet nie oznacza, że zapłaci on podatek (propertynews.pl)