Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy
Dziś obchodzimy dzień dojazdu rowerem do pracy. Jednocześnie, jesteśmy na początku sezonu rowerowego w trakcie którego wielu przedsiębiorców będzie dojeżdżać do swoich klientów jednośladem.
Pytanie czy zdrowe podejście do codziennego transportu może mieć przełożenie na podatki?
Organy podatkowe dość jednolicie potwierdzają, że wydatki na rower służący działalności gospodarczej (np. dojazdy do miejsca świadczenia usług) można odliczyć od podatku.
Zatem zakup roweru o wartości do 10 tys. PLN – a dla małych podatników (obrót brutto <2mln euro na rok) nawet znacznie powyżej w/w progu – będzie można rozliczyć jednorazowo w kosztach podatkowych. W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na jednoślad z (naj)wyższej półki – cena 50 tys. euro lub więcej, to wydatek z tego tytułu rozliczy poprzez podatkowe odpisy amortyzacyjne od takiego jednośladowego środka trwałego.
W kosztach podatkowych nie rozliczą roweru podatnicy na ryczałcie, co jednak nie stoi na przeszkodzie dla odliczenia VAT od nowo zakupionego sprzętu w sklepie rowerowym. Podobnie, 100% VAT mogą odliczyć również liniowcy i podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych. Nie powinno bowiem w przypadku takiego zakupu być limitów odliczenia VAT jak w przypadku np. samochodów lub motocykli więc fiskus wspiera eko-dojazdy.
Jeśli kupimy rower z rynku wtórnego od osoby prywatnej, to pamiętajmy, że niestety urząd skarbowy upomni się o 2% podatek PCC od wartości jednośladu. Chyba, że to tańszy rower (≤1 tys. PLN). W tym przypadku nie trzeba składać deklaracji i uiszczać należności podatkowej.
W ten sposób nasz eko-przedsiębiorca z okazji dnia dojazdu rowerem do pracy może rozpocząć poszukiwanie jednośladu na kolejny sezon. Nic tak przecież nie cieszy jak nowy rower na tegoroczny dzień dojazdu rowerem do pracy.