Fiskus pokochał dane dostarczane elektronicznie, bo dzięki nim coraz skuteczniej kontroluje.

Z najświeższych danych z Ministerstwa Finansów wynika, że na 13 023 kontroli zakończonych w 2023 r. w 97,6% przypadków wykazano nieprawidłowości, których łączna kwota wyniosła aż 1,959 mld zł, a pokontrolne wpłaty – 808,85 mln zł. Jednocześnie, ilość kontroli z roku na rok spada. Wskazuje to na ich zwiększoną efektywność i trafne typowanie podmiotów do kontroli. Szerszy komentarz Agnieszki Wnuk można przeczytać w artykule na mondaynews.pl (przedrukowanym na wielu innych portalach):

W ub.r. fiskus wszczął ponad 12 tys. kontroli podatkowych (mondaynews.pl)

Nieoczywisty może być tak wysoki poziom wpłat pokontrolnych. W postępowaniu podatkowym jest zwykle więcej czasu na przedstawienie swojego stanowiska, argumentów, dodatkowych dowodów. W konsekwencji, niejednokrotnie organy wycofują się w ramach postępowania z części ustaleń z kontroli podatkowej. Jest możliwość odwołania się od decyzji i złożenia skargi do sądu. A jeszcze ważniejsze jest to jak się przygotujemy do kontroli przed jej rozpoczęciem, czego najlepszym przykładem są – zupełnie nieprzypadkowe – kontrole w podatku u źródła (WHT). Bezpieczne przejście jest możliwe, ale wymaga poświęcenia czasu i wysiłku zanim się zdarzą.

Wdrożenie #DAC7 dostarczy oczywiście dodatkowych danych do jeszcze skuteczniejszego typowania do kontroli. Ale czytając OSR do ustawy wdrażającej, szczególnie część dotyczącą planowanego dodatkowego zatrudnienia w administracji trudno przyjąć, że będą aż tak zmasowane jak mogłoby to wynikać z niektórych publikacji medialnych.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami jak pomagamy przejść przez kontrolę i w podatkach dla branży cyfrowej.