Według najnowszych danych, w 2024 roku Szef KAS wszczął 47 postępowań z zastosowaniem klauzuli GAAR (w 2023 – 26, a w 2022 – 43). Łącznie od 2016 r., kiedy wprowadzono odpowiednie przepisy, wszczęto 233 postępowania. Dotychczas na podstawie GAAR wydano w sumie 171 decyzji wymiarowych, z czego najwięcej dotyczyło PIT (78 decyzji) i CIT (67).
Chociaż liczba postępowań GAAR przypomina sinusoidę, eksperci przestrzegają przed lekceważeniem ryzyka. Organy skarbowe mają bowiem coraz lepsze rozeznanie w zjawiskach, które można zdefiniować jako agresywna optymalizacja podatkowa. Coraz lepiej też typują do kontroli na zasadzie identyfikacji operacji wysokiego ryzyka przy pomocy informacji dostarczanych przez samych podatników (informacja podatkowa typu TPR, raportowanie schematów podatkowych, itd).
Najczęściej na celowniku fiskusa znajdują się: reorganizacje firm, wartości niematerialne i prawne, podatek u źródła i transakcje z podmiotami powiązanymi, a ostatnio – także fundacje rodzinne. Pojawiają się również pytania o coraz bardziej bieżące kwestie (np. formy współpracy), co pokazuje nie tylko rosnącą świadomość podatników, ale także potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa podatkowego.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi artykułami na ten temat z komentarzami Agnieszki Wnuk i Michała Kwaśniewskiego
Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Nowe statystyki i prognozy ekspertów
Zastosowanie klauzuli GAAR w 2024 roku
Warto pamiętać, że GAAR stanowi „broń ostateczną” fiskusa – używaną, gdy inne środki kontroli zawodzą.